Tipy pro řízení při námraze na cestách

Při řízení v České republice je vždy důležité uvědomovat si nebezpečí řízení při námraze na cestách. Ve skutečnosti nezáleží na tom, zda řídíte nová auta nebo auta z bazaru, níže uvedené tipy vám pomohou zůstat v bezpečí, jestliže se na silnicích objeví led a sníh. 

 Tip 1. Poznejte své auto: Má vaše auto brzdy ABS? Má regulaci prokluzu ESP? Tyto systémy vyžadují, abyste při námraze na cestách jezdili trochu jinak a dosáhli tak nejlepších výsledků dané technologie. Některé crossovery nabízí toto vybavení u svých modelů standardně. Ujistěte se, že víte, čím je auto vybavené a přizpůsobte tomu řízení. 

 Tip 2.

Jak ušetřit palivo

Stačí znát pár triků a každý měsíc vám zůstane až pár stovek v peněžence navíc. A ty se můžou hodit třeba na hezkou dovolenou. Jak to tedy udělat, abyste měli menší spotřebu paliva? Jaká pravidla dodržovat, co dělat? Tady je malá "Vysoká škola úsporné jízdy'".

Nejdůležitější ze všeho je předvídavost a plynulost. Sledujte provoz a analyzujte situaci s ohledem na zajištění pohybu auta.

Zastavování a rozjezdy u křižovatek jsou žrouty paliva
Typickým příkladem jsou dojezdy do křižovatek. Vyplatí se nezastavovat a dojíždět k nim třeba minimální rychlostí, při rozjezdu pak spotřebujete u ještě jedoucího automobilu mnohem méně paliva než u automobilu, který stojí.

Kdy a proč vyměnit motorový olej

Dnes se podíváme na problematiku výměn olejů v motorech automobilů. Zaměříme se hlavně na to, kdy olej vyměnit - jestli dříve, než máme na tachometru předepsanou vzdálenost od poslední výměny oleje, nebo jestli můžeme jet až na doraz.


Vliv kvality oleje
V obecném povědomí automobilistů je délka výměnného intervalu oleje většinou 15 tis. km. Mnozí také ví, že při převažujícím provozu v městské aglomeraci je dobré výměnný interval zkrátit. Až sem je všechno v pořádku. Další úvahy motoristů a i některých pracovníků autoservisů však jdou podivnými cestami a do hry se dostává viskozitní třída oleje, syntetická či minerální povaha oleje, a další aspekty.