Stačí znát pár triků a každý měsíc vám zůstane až pár stovek v peněžence navíc. A ty se můžou hodit třeba na hezkou dovolenou. Jak to tedy udělat, abyste měli menší spotřebu paliva? Jaká pravidla dodržovat, co dělat? Tady je malá "Vysoká škola úsporné jízdy'".

Nejdůležitější ze všeho je předvídavost a plynulost. Sledujte provoz a analyzujte situaci s ohledem na zajištění pohybu auta.

Zastavování a rozjezdy u křižovatek jsou žrouty paliva
Typickým příkladem jsou dojezdy do křižovatek. Vyplatí se nezastavovat a dojíždět k nim třeba minimální rychlostí, při rozjezdu pak spotřebujete u ještě jedoucího automobilu mnohem méně paliva než u automobilu, který stojí. Pokud víte, že za okamžik dojedete ke křižovatce, na které právě přeblikává ze zelené na žlutou, zbytečně nezrychlujte (a to i když je za vámi auto - i toto bude muset na červenou zastavit). Samozřejmě je výhodné před křižovatkou vyřadit. Při vyřazené rychlosti ujede auto dál, protože nebude brzdit motorem. 

Více paliva spotřebuje i zahrádka na střeše, otevřené okno, zbytečné věci v autě
Kromě jízdního stylu je třeba myslet také na samotné auto. Cestování se střešními konstrukcemi zvyšuje spotřebu klidně až o třetinu. Z hlediska nízké spotřeby je také nesmyslné převážet zbytečné věci. Řidiči o nich někdy mluví jako o věcech pro 'strýčka Příhodu', jenže jsou skutečně nutné v dobách asistenčních služeb? Dodejme, že asistenční služby jsou dnes často v ceně i běžného povinného ručení. Je zřejmě zbytečné dodávat, že jinou spotřebu má vozidlo, pokud v něm jede osoba vážící 80 kg a jinou spotřebu, pokud jde o člověka vážícího 140 kg. 

10 zlatých pravidel jak ušetřit za palivo:
1. Krajinou "plujte" - agresivní styl jízdy má vliv na množství spotřebovaných pohonných hmot.
2. Řaďte včas - benzín 2000-2500 otáček.
3. Pokud zvýšíte tempo o 20%, spotřeba vzroste průměrně o 40%! Ekonomičtější je jezdit pomaleji.
4. Klimatizace může zvýšit spotřebu i o 1 l paliva na 100 km. Na druhou stranu je tepelná pohoda významný bezpečnostní faktor. Nezapomínejte, že když máte zaplou klimatizaci, musíte mít zavřené okno. Abyste neonemocněli, rozdíl venkovní teploty a teploty v autě by neměl být větší než 5°C.
5. Otevřená okna zvyšují odpor vzduchu, zaplatíte opět víc za palivo.
6. Samozřejmostí je nevozit zbytečně konstrukce, nosiče kol, lyží, zahrádky ad.
7. Pneumatiky tlakujte k horní hranici doporučené výrobcem a kontrolujte a dofukujte každých 14 dní - snížíte spotř. až o 10%!
8. Užší pneumatiky jsou ekonomičtější než širší a to hlavně kvůli odporu.
9. Volte řídký a kvalitní motorový olej. Motor bude dříve promazaný a sníží odpory. Rizikem ale může být mráz.
10. Tankujte plnou nádrž - Snížíte srážení vzdušné vlhkosti v nádrži a nálsedné degradace paliva. 

Zdroj: www.zbynekmlcoch.cz